یک فروشنده حرفه­ ای چه باورهایی دارد؟

 

1-    آینده نگری:

اولین اصلی که یک فروشنده باید رعایت کند، اصل آینده نگری است بنابراین پیشنهاد می­شود به عنوان یک فروشنده، 10 سال آینده خود را از همین الان ببینیم و جایگاه خود را در پایان دهمین سال تجسم نماییم. برای رشد، ابتدا باید جایگاه تعیین شده را نشانه گرفت و بعد در آن جهت حرکت کرد.

 

2-   وحدت جهت :

چنانچه با توجه به اصل اول، آینده ­ای روشن برای خود  تصور کردیم در اصل دوم باید همه نیروها و استعداد خود را به سمت آن بسیج کنیم. زمانی می­توان به  آینده روشن رسید که کلیه حرکت­های ما در یک جهت باشد. بنابراین برای حرفه­ای شدن باید تعداد معدود و محدودی از حرکت­ها را انجام داد و تعداد زیادی از حرکت­ها را کنار گذاشت. اصل وحدت جهت به ما نمی­گوید که چه کارهایی باید انجام شود بلکه به ما می­گوید برای رسیدن به تصویر روشن و شفاف از آینده چه کارهایی نباید انجام شود.

 

3-  نتیجه کل، فراتر از اجزاست:

اگر با توجه به اصل اول برای خود آینده­ای شفاف و روشن تدوین کنید و با توجه به اصل دوم فعالیت­ها و اقدامات خود را برای رسیدن به آن آینده تصور شده، هم سو کنید آنگاه خروجی این دو اصل ما را به اصل دیگری می­رساند که عایدات و نتایح به دست آمده در کل، خیلی بیشتر از مجموع  اجزاء خواهد شد.

بنابراین اگر در حرفه فروشندگی، فعالیت های ما از یک جنس و مرتبط به یکدیگر نباشند، نباید انتظار نتایج خارق العاده و حرفه­ای شدن را در این حرفه داشته باشیم.

 

 

4-   طرز تفکر مثبت:

یکی از اندیشمندان می­گوید "80 درصد فروش شما وابسته به طرز تفکر شماست " اگر فروشنده محصولی هستید که به نظر خودتان قیمت بالا و کیفیت پایینی دارد، مطمئن باشید که در فروش آن محصول موفق نخواهید شد. بنابراین برای موفقیت در فروش، فروشنده باید محصول خود را باور داشته باشد و اعتقاد مثبت نسبت به محصول خود داشته باشد.

5-   پشتکار:

این اصل هم یکی از مهمترین اصول فروشندگی است. داشتن پشتکار مداوم و پیکار مستمر برای به چنگ آوردن یک مشتری جدید و ناامید نشدن در این راه یکی از اصول اصلی، اساسی و ابتدایی فروش است. برایان تریسی در این خصوص می­گوید" هر مرحله از مذاکرات فروش را طوری تمام کنید که مقدمه­ای باشد برای مرحله بعدی معامله در آینده."

 

6-   خوشحال و خوشرو باشیم:

کسانی می­توانند در فروشندگی نتیجه مثبت بگیرند که خوشحال و خوش رو باشند. به گفته برایان تریسی " فردی بشاش، مثبت و هدفمند باش، موفقیت فروش 80 درصد به رفتار و فقط 20 درصد به استعداد بستگی دارد."

 

7-   اره خود را تیز کنیم:

روزی یک  نفر از جنگل پر از درخت در حال عبور بود که متوجه مردی شد که به شدت و مشقت در حال بریدن یک درخت بود. از او سوال کرد که ای دوست چه میکنی؟ او در پاسخ گفت: مگر نمی­بینی که در حال اره کردن درخت هستم. رهگذر از او پرسید: که چند ساعت است که در حال اره کردن این درخت هستی؟ مرد پرکار جواب داد: چهار ساعتی است که در حال اره کردن هستم. رهگذر به او گفت: آیا بهتر نیست که از کارت دست بکشی و اول اره خود را تیز کنی و به جای 4 ساعت در عرض 1 ساعت درخت را بر زمین بیاندازی ؟

مرد در حالی که درخت را اره می­کرد و حتی حاضر نبود لحظه ای از کار خود دست بکشد به رهگذر گفت: مگر نمیبینی که من گرفتارم و وقت ندارم آنگاه به من می­گویی که بروم و اره خود را تیز کنم!

آبراهام لینکن در این خصوص می گوید: " من اگر برای قطع درختی 9 ساعت وقت داشته باشم 6 ساعت را صرف تیز کردن تبر می­کنم."

یک ساعت برای همه فروشندگان 60 دقیقه است ولی برخی از فروشندگان در همین 60 دقیقه درآمدی به خود اختصاص می­دهند که سایر فروشندگان باید 5 ساعت برای همان درآمد وقت بگذارند. بنابراین با تقویت قابلیت­ها و پرورش استعدادها می­توانیم از دقایق زندگی بهره بیشتری

ببریم.

 

 

8-  اگر شکست خوردیم بدانیم که نیاز به بازنگری در خودمان داریم:

درمقام یک فروشنده هرگاه نتوانستید به هدف فروش تعیین شده برسید لازم نیست ناراحت شوید بلکه به این نکته مهم توجه داشته باشید که مشکل از جانب خودتان بوده است و لازم است در حرفه­ خود مطالعه را افزایش دهید، با افراد موفق و ناموفق در صنعتی که در حال فعالیت هستید چند مصاحبه و نشست داشته باشید و رازهای موفقیت موفق­ها و دلایل شکست ناموفق ها را برای خود آنالیز کنید و پای خود را جای پای موفق­ها بگذارید. مطمئن باشید که اگر برای تقویت مهارت­های خود تمرکز کنید، قطعاً پیروز می­شوید.

 

9-   به قانون یک مقدار بهتر بودن توجه کنیم:

احتیاجی نیست که شما واقعاً 100 برابر بهتر از رقبایتان و هم قطارانتان عمل کنید. فقط کافی است شما یک مقدار بهتر از دیگران باشید. ولی اگر یک مقدار بهتر از دیگران باشید آنوقت یک مقدار بیشتر از دیگران پاداش دریافت نمی­کنید بلکه چندین و چند برابر حقوق، درآمد و مزایا نصیب شما خواهد شد. موتور محرک این عامل، یک مقدار انگیزه­ بالا است. اگر شما در زندگی دارای انگیزه بالا باشید، توان و انرژی شما افزایش خواهد یافت و برای عملکرد بهتر آماده خواهید شد.

 

10-تاییدیه بگیریم:

یکی از اصول مهمی که یک فروشنده باید آن را با خود تمرین کند، تاییدیه گرفتن است و معنای آن این است که دائماً باید یک فروشنده به خود قوت قلب دهد که می­تواند به هدف تعیین شده فروش برسد و می ­تواند بهترین فروشنده شود. جملات مثبت باید دائماً تکرار شود تا فرد به مرحله باور برسد.

 

  • برگرفته از کتاب " نقش ارتباطات انسانی در فروش حرفه ­ای"